283
1070047

MATTA, old Bachtiari, ca 213,5 x 142-147,5 cm.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
239 - 287 EUR
271 - 325 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Polykromt trädgårdsmönster med blomvaser och buketter. Bred benvit huvudbård med trappstegsmedaljonger med fåglar.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav en stel, obetydliga lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.