285
1070042

MATTA, semiantik Bidjar, ca 203 x 144,5 cm (samt kortsidorna med 2,5 respektive 3 cm slätväv).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Rödmelerad botten med polykroma stiliserade blom- och arabeskrankor. Rosaröd huvudbård med arabesk- och blomrankor.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Sidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.