295
1070029

MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Benvit botten med polykromt "mille fleur"-mönster, fåglar och stort livsträd. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med träd, fåglar och blommor. Breda rosa sekundärbårder med blomranka.

Smärre abrascher. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador och hål. Sidorna med trampveck.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 494, "Internationella Höstauktionen", 30 november-2 december 1994, kat. nr 1109; Rolf Schmitz Collection.