Madeleine Pyk – en samling F769
297
1070023

MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 203 x 130,5 cm.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
237 - 285 EUR
271 - 326 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Benvit botten med polykrom dekor av blommande träd, fåglar och nisch. Rosaröd huvudbård med blom- och palmettranka.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.