Benvit botten med polykrom dekor av blommande träd, fåglar och nisch. Rosaröd huvudbård med blom- och palmettranka.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.
Rolf Schmitz Collection.