Madeleine Pyk – en samling F769
303
1070043

MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 122,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Röd botten med polykrom ampel, kolonner och blå nisch. Ljust blågrönmelerad huvudbård med blomranka. Flera smala sekundärbårder.

Något slitage och smutsig, fläckar, fällningar, ställvis påmålad. Baksidan med några brännskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida saknar flera knutrader.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 496, "Internationella Vårauktionen", 30 maj-1 juni 1995, kat. nr 1257; Rolf Schmitz Collection.