318
1061218

Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
74 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

"Från Montparnasse"

Signerad Sandels och daterad 1911. Olja på uppfodrad duk 55 x 46 cm.

Proveniens

Fru Signe Hvistendahl; konsul Jean O. Eriksson; Rolf Schmitz Collection.

Riksförbundet för bildande konst.

Gertrud Serner, "Gösta Sandels", 1941, avbildad sid 29; "Konst i svenska hem", vol. 10, upptagen sid 533 (under titeln "Utsikt från hotellfönster, Montparnasse") under samling 929: "Konsul Jean O. Erikson, Erik Dahlbergsgatan 14, Göteborg".