32
1070185
MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.

Mahogny. Ändborden med tredelad fot på fottissor av mässing. Mittdel med fyrsidiga raka ben. Total längd 311, bredd 118, höjd 70 cm. Fyra iläggsskivor av solid mahogny (längd 59, 58,5, 42,5x2 cm) medföljer, som kan användas för att variera bordets längd till max 311 cm.

Lagningar, repor.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 452 - 1 936 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37