1070185

32. MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.

Mahogny. Ändborden med tredelad fot på fottissor av mässing. Mittdel med fyrsidiga raka ben. Total längd 311, bredd 118, höjd 70 cm. Fyra iläggsskivor av solid mahogny (längd 59, 58,5, 42,5x2 cm) medföljer, som kan användas för att variera bordets längd till max 311 cm.

Lagningar, repor.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 452 - 1 936 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto