33
1070158
VITRINSKÅP, Holland, 1700-talets andra hälft.

Fanerat med valnöt. Två hyllplan bakom dörrpar. Nedtill fyra lådor. Snidad dekor. Längd 194, bredd 49, höjd 226 cm. Nyckel finns.

Lagningar. Fanerlagningar. Senare beslag.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 936 - 2 420 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37