34
1070172

VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Fanerat med mahogny och infärgat lövträ. Överdel med dörrpar framför tre hyllplan. Underdel med skåpdörrar framför ett hyllplan. Inläggningar av blomsterurnor och fåglar. Längd 146, bredd 37, höjd 213 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.