35
1070242
Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Ek. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar framför två hyllplan, skedhållare och tre små lådor. Fack och lådor bakom snedklaff. Nedtill fem lådor. Längd 109, bredd 59, höjd 217 cm. Nyckel finns.

Kompletterat. Senare beslag. Lagningar. Två lås saknas. Senare skedhyllor.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37