36
1070145
POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skrivskiva över dörrpar. Nedtill låda. Längd 45,5, bredd 34,5, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37