37
1070221

POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Fanerat med mahogny. Skiva av grå kalksten. Listverk och beslag av mässing. Dörrpar samt låda. Längd 53,5, bredd 33, höjd 74,5 cm.

Dekorbortfall, senare skiva, nyckelskylt, lås och draghandtag. Nyckel saknas.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.