1070221

37. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Skiva av grå kalksten. Listverk och beslag av mässing. Dörrpar samt låda. Längd 53,5, bredd 33, höjd 74,5 cm.

Dekorbortfall, senare skiva, nyckelskylt, lås och draghandtag. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK/581 - 774 EUR
Klubbat pris
11 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto