37
1070221
POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Skiva av grå kalksten. Listverk och beslag av mässing. Dörrpar samt låda. Längd 53,5, bredd 33, höjd 74,5 cm.

Dekorbortfall, senare skiva, nyckelskylt, lås och draghandtag. Nycklar saknas.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

581 - 774 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37