32
1070185

MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris

Mahogny. Ändborden med tredelad fot på fottissor av mässing. Mittdel med fyrsidiga raka ben. Total längd 311, bredd 118, höjd 70 cm. Fyra iläggsskivor av solid mahogny (längd 59, 58,5, 42,5x2 cm) medföljer, som kan användas för att variera bordets längd till max 311 cm.

Lagningar, repor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.