348
1061196

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Spanskt landskap" / "Landskap med buskvegetation"

Olja på duk 18 x 22 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Klassiska", 8 juni 2016, kat nr 2011; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 161 (under titeln "Landskap med buskvegetation").

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-mystikern-målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 319 under nr 234.

Numrerad 25 i nedre högra hörnet.