372
1061207

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
1 300 000 - 1 500 000 SEK
115 000 - 132 000 EUR
120 000 - 138 000 USD
Klubbat pris
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

"Landskap från Bois-le-Roi" / "Landskap med träd och bondgård"

Olja på duk uppklistrad på pannå 38 x 46 cm. A tergo intygad: "Denna målning är ett egenhändigt verk af C. Fr. Hill samt motivet från Bois le Roi (1877) intygas Ad. Anderberg Fil. dr.".

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, december 1935; direktör Thorsten Laurins samling, villa Ekarne, Djurgården, Stockholm (förvärvad på auktionen ovan för SEK 860); privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 571, "Höstens Klassiska", 4-7 december 2012, kat nr 126; Rolf Schmitz Collection.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1944, kat nr 252; Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Fredrik Hill 1849-1911. Minnesutställning", september - oktober 1949, kat nr 152; Malmö Konsthall, "Carl Fredrik Hill - Utställning av målningar och teckningar", 10 april - 7 juni 1976, kat nr 42.

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 4 december 1935, katalog 47, avbildad halvsida, plansch VII; Ragnar Hoppe, "Katalog över Thorsten Laurins samling av Måleri och Skulptur", 1936, upptagen sid 32-33 under kat nr 69 (under titeln "Landskap från Bois le Roi, Fontainebleau") samt avbildad helsida (Pl. 44); Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, omnämnd sid 227 samt upptagen i katalogen sid 341; "Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen samt avbildad sid 170 ("Landskap, Bois le Roi, Fontainebleau") under samling 233: "Direktör Thorsten Laurin, Ekarne, Djurgården, Stockholm"; Erik Blomberg, 'Två världar. Hill i Nationalmuseum', artikel i "Konstrevy", nr 5, 1949, avbildad sid 254; Adolf Anderberg, "Carl Hill. Hans liv och hans konst", 1951, avbildad helsida, Pl. 85 samt upptagen i katalogen sid 309 (under rubriken/avdelningen "BOIS-LE-ROI: April och första sommarmånaderna 1877", där betitlad "Landskap med träd och bondgård").

”Landskap från Bois-le-Roi” är ett av de franska flodlandskap med fruktträd som utgör en förbindelselänk mellan sviten med blommande fruktträd och de efterföljande motiven vilka omnämns under titeln ”Trädet och flodkröken”.

Motiven ter sig påfallande naturlyriska och idylliska i jämförelse med föregående års terrängstudier från Fontainebleau samt kustvyer från Luc-sur-Mer. Viggo Loos beskriver motsatsförhållandet i ”Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885”, 1945:

”Kraftuppbådet under det stormiga året 1876 kunde inte få en mera direkt fortsättning. Anspänningen har varit för övermäktig och Hill har känt behov av att låta andra sidor av sitt väsen engageras i sin naturtolkning. I Seinelandskapet kring Bois-le-Roi med de av floden genomskurna dalarna, de mjukt förtonande utsikterna i silver och grönt och de av fruktträdens blom överströdda markerna fann konstnären ro och harmoni. Den ogrumlade målarlyckan störes ej av några oväderstunga moln. Vad konstnären biktar är sin egen förälskelse i det franska landskapets skönhet. Det är den lugna andhämtningens period i Hills utveckling. Redan i slutet av april hade han medhunnit ett dussin studier. Det visar hur betagen han är – ’man kan ej tänka sig något mera tjusande’, heter det om landskapet – och outtröttligt varierar han sina studier av de vårliga fruktträden och landskapsutsikterna”.

”Landskap från Bois-le-Roi”, vilken tidigare ingick i direktör Thorsten Laurins berömda samling, är en av dessa ovannämnda landskapsutsikter. Det ingående samt intima närstudiet av de blommande fruktträden har här ersatts av ett vidare perspektiv över landskapet i sin helhet. Utblicken över landskapet tar in såväl fruktträd som byggnader, åkrar, fält, skogspartier och den i silver skimrande floden.

Loos, återigen, beskriver dessa landskap enligt följande:

”Färgens blondhet, studiet av ljuset och luften, det summariska målningssättet, allt detta leder ju tanken till impressionisterna. Vad som föresvävat Hill är det doftfyllda och ogripbara. Hans bilder äro materialiseringar av det vårliga ljuset och färgspelets silver och grönt, rött, violett, rosa och brutna blå toner i grönskan. Utan impressionisterna vore detta måleri inte tänkbart och likväl är det personligt i hela sin anda. [...] Man förnimmer den lyckokänsla, som gripit honom inför den ljusa grönskan, flodens silverglans och bakgrundens blånande höjder. [...] ’Landskap från Bois-le-Roi’ hör till samma grupp: brun åker, sandjord i kopparskiftande färger, röda och svarta tak, flodens silverband och blånande höjder i bakgrunden. Solljuset och landskapets element leva i färgens medium”.

Hill har i ”Landskap från Bois-le-Roi” fångat skönheten i det franska flodlandskapets skira vårgrönska just som det framstod för honom när han utförde målningen ”en plein air” på en höjd ovanför floden Seines silverskimrande yta.

Konstnär