44
1070218

KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Svängda armstöd och ben. En tydligt signerad FRC*REVZ. Den andra med otydlig signatur av samma mästare. Sitthöjd 41, total höjd 89 cm.

Förstärkningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Prisma 2003, sid. 183.

Francois Reuze utförde sittmöbler till franska hovet och särskilt till Marie-Antoinette. Han exporterade även möbler till Sverige, bland annat till den svenska kungafamiljen.