1070218

44. KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Svängda armstöd och ben. En tydligt signerad FRC*REVZ. Den andra med otydlig signatur av samma mästare. Sitthöjd 41, total höjd 89 cm.

Förstärkningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK/1 452 - 1 743 EUR
Klubbat pris
12 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Prisma 2003, sid. 183.

Övrigt

Francois Reuze utförde sittmöbler till franska hovet och särskilt till Marie-Antoinette. Han exporterade även möbler till Sverige, bland annat till den svenska kungafamiljen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto