1070218

44. KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Svängda armstöd och ben. En tydligt signerad FRC*REVZ. Den andra med otydlig signatur av samma mästare. Sitthöjd 41, total höjd 89 cm.

Förstärkningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK / 1 452 - 1 743 EUR
Klubbat pris
12 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Prisma 2003, sid. 183.

Övrigt

Francois Reuze utförde sittmöbler till franska hovet och särskilt till Marie-Antoinette. Han exporterade även möbler till Sverige, bland annat till den svenska kungafamiljen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto