44
1070218
KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Svängda armstöd och ben. En tydligt signerad FRC*REVZ. Den andra med otydlig signatur av samma mästare. Sitthöjd 41, total höjd 89 cm.

Förstärkningar.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 452 - 1 743 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Prisma 2003, sid. 183.

Övrigt

Francois Reuze utförde sittmöbler till franska hovet och särskilt till Marie-Antoinette. Han exporterade även möbler till Sverige, bland annat till den svenska kungafamiljen.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37