46
1070159
KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.

Bonad bok. Stoppad rygg och sits. Snidade blommor och blad. Sitthöjd 40 resp. 41 cm. Total höjd 87 resp. 89 cm.

Lagningar, maskstungna.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

968 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37