1070171

48. STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.

Rygg och sarger med inläggningar i form av fåglar och blommor. Lös stoppad sits. Svängda ben med snidade musselformationer. Svängt H-kryss. Sitthöjd 48, total höjd 106 cm.

Skador. Lagningar. Maskstungna.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 774 - 968 EUR
Klubbat pris
14 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto