48
1070171

STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Rygg och sarger med inläggningar i form av fåglar och blommor. Lös stoppad sits. Svängda ben med snidade musselformationer. Svängt H-kryss. Sitthöjd 48, total höjd 106 cm.

Skador. Lagningar. Maskstungna.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.