48
1070171
STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.

Rygg och sarger med inläggningar i form av fåglar och blommor. Lös stoppad sits. Svängda ben med snidade musselformationer. Svängt H-kryss. Sitthöjd 48, total höjd 106 cm.

Skador. Lagningar. Maskstungna.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37