52
1070186

STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Bonade. Genombruten rygg med spjälor. Dekor av knappar. Lös stoppad sits. Raka överkragade ben. Samtliga signerade IEH. Fem med Stockholm stolmakareämbetes stämpel. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 88 cm.

Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.