STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska.
Gråmålade. Rygg med kopplat spjälknippe. Lös stoppad sits. Raka ben med rosettanfanger över hörn. Samtliga signerade "IHS" och tre med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 94 cm.
Lagningar.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in