53
1070244

STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
764 - 1 150 EUR
868 - 1 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Gråmålade. Rygg med kopplat spjälknippe. Lös stoppad sits. Raka ben med rosettanfanger över hörn. Samtliga signerade "IHS" och tre med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 94 cm.

Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.