60
1070157

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Spegellampetter, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Ljusarmar av mässing. Höjd 74, bredd 39 cm.

En med skadat glas. Lagningar. Senare ljusarmar.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

2 904 - 3 388 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.