1070214

64. LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Nedtill slipad glaskula. Höjd 98, diam 60 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK / 4 840 - 7 260 EUR
Klubbat pris
75 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto