64
1070214

LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 380 - 6 570 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Nedtill slipad glaskula. Höjd 98, diam 60 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.