64
1070214
LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Nedtill slipad glaskula. Höjd 98, diam 60 cm.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

4 840 - 7 260 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37