1070150

65. LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Bottenskålen med graverad gåvoinskription "Gifven till Helsingborgs kyrka år 1841 af F. Rosenberg". Höjd 71, diam 50 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK / 4 840 - 5 808 EUR
Klubbat pris
42 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto