65
1070150
LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Bottenskålen med graverad gåvoinskription "Gifven till Helsingborgs kyrka år 1841 af F. Rosenberg". Höjd 71, diam 50 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 840 - 5 808 EUR

Klubbat pris:
42 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37