65
1070150

LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Bottenskålen med graverad gåvoinskription "Gifven till Helsingborgs kyrka år 1841 af F. Rosenberg". Höjd 71, diam 50 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.