66
1070151
LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av förgylld mässing behängd med lövformade prismor och margueriter. Höjd 77, diam 46 cm.

Lagningar.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 872 - 4 840 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37