67
1070144
LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor samt obelisker. Höjd 66, diam 47 cm.

Nagg. Ljusmanschetter borrade för el.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 872 - 4 840 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37