68
1070123
LJUSKRONA, för tolv ljus, Frankrike, 1800-tal.

Burformad stomme av förgylld mässing behängd med slipade bergkristaller, samt obelisker och spjut av bergkristall. Höjd 96, diam 65 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 840 - 5 808 EUR

Klubbat pris:
195 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37