69
1070215
LJUSKRONA, för fyra ljus, Hagamodell, gustaviansk, 1790-tal.

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Höjd 84, diam 55 cm.

Nagg.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 744 - 9 681 EUR

Klubbat pris:
160 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37