70
1070205
LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800.

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor i kaskader, tofsar och draperier. Beslag av lejon- och vädursmaskaroner. Nedtill skål av vitt glas. Höjd 121, diam 90 cm.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

9 681 - 14 521 EUR

Klubbat pris:
200 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37