70
1070205

LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor i kaskader, tofsar och draperier. Beslag av lejon- och vädursmaskaroner. Nedtill skål av vitt glas. Höjd 121, diam 90 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.