1070205

70. LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800.

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor i kaskader, tofsar och draperier. Beslag av lejon- och vädursmaskaroner. Nedtill skål av vitt glas. Höjd 121, diam 90 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK/9 681 - 14 521 EUR
Klubbat pris
200 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto