71
1070233
LJUSKRONA, för sex ljus, Louis XVI, 1700-talets slut.

Stomme av mässing behängd med prismor i kedjor och kaskader. Höjd 100, diam 78 cm.

Prismor saknas ställvis.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 904 - 3 872 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37