66
1070151

LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med lövformade prismor och margueriter. Höjd 77, diam 46 cm.

Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.