78
1070192
BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus, Frankrike 1800-tal, Louis XVI-stil.

Förgylld brons. Rund sockel med genombruten flätad dekor. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Röd tygskärm. Höjd 78 cm.

Borrad för el.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 452 - 1 743 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29