1070191

79. BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Sockel med marmorbas. Dekor med lagerkrans och druvklasar. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Grönlackerad skärm av plåt. Höjd 58 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK/1 162 - 1 452 EUR
Klubbat pris
11 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto