79
1070191
BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Sockel med marmorbas. Dekor med lagerkrans och druvklasar. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Grönlackerad skärm av plåt. Höjd 58 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 162 - 1 452 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29