1070191

79. BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Sockel med marmorbas. Dekor med lagerkrans och druvklasar. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Grönlackerad skärm av plåt. Höjd 58 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK / 1 162 - 1 452 EUR
Klubbat pris
11 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto