1070213

80. BOUILLOTTELAMPA, för fyra ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Rund sockel med dekor av Medusamaskaroner och bin. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Svartlackerad skärm av plåt. Höjd 50 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK / 581 - 774 EUR
Klubbat pris
12 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto