80
1070213
BOUILLOTTELAMPA, för fyra ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Förgylld brons. Rund sockel med dekor av Medusamaskaroner och bin. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Svartlackerad skärm av plåt. Höjd 50 cm.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

581 - 774 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29