79
1070191

BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil.

Bouillottelampa, för två ljus, frankrike 1800-tal, empirestil.

Förgylld brons. Sockel med marmorbas. Dekor med lagerkrans och druvklasar. Kopplade svängda höj- och sänkbara ljusarmar. Grönlackerad skärm av plåt. Höjd 58 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 162 - 1 452 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61