83
1070220
LÄSLAMPA, för ett ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.

Förgylld brons och vit marmor. Grönlackerad skärm. Sockel med liggande hund. Höjd 30 cm.

Senare sockel, senare bemålning på skärm.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

387 - 581 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29