1070176

88. BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel rundade hörn. Urhus krönt med dekor av kvinnogestalt i snäcka dragen av fåglar. Vitemaljerad urtavla märkt Ephrm Hedström. Höjd 35, längd 29,5 cm. Nyckel och pendel medföjer.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK / 1 162 - 1 452 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto