88
1070176
BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel rundade hörn. Urhus krönt med dekor av kvinnogestalt i snäcka dragen av fåglar. Vitemaljerad urtavla märkt Ephrm Hedström. Höjd 35, längd 29,5 cm. Nyckel och pendel medföjer.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 162 - 1 452 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29