1070176

88. BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel rundade hörn. Urhus krönt med dekor av kvinnogestalt i snäcka dragen av fåglar. Vitemaljerad urtavla märkt Ephrm Hedström. Höjd 35, längd 29,5 cm. Nyckel och pendel medföjer.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK/1 162 - 1 452 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto