89
1070211
BORDSPENDYL, av Antoine Gaulin (mästare i Paris 1788), Louis XVI, 1700-talets slut.

Vit marmor och förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla märkt "Gaulin a Paris". Portalformad. Höjd 35, längd 23 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Utropspris:

5 000 - 6 000 SEK

484 - 581 EUR

Klubbat pris:
4 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29