1070189

90. BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire.

Svart marmor och förgylld mässing. Dekor med vilande lejon. Vitemaljerad urtavla, märkt Beurling Stockholm. Höjd 32, längd 18 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK/774 - 1 162 EUR
Klubbat pris
14 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto