90
1070189

BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
710 - 1 070 EUR
741 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Svart marmor och förgylld mässing. Dekor med vilande lejon. Vitemaljerad urtavla, märkt Beurling Stockholm. Höjd 32, längd 18 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.