90
1070189
BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire.

Svart marmor och förgylld mässing. Dekor med vilande lejon. Vitemaljerad urtavla, märkt Beurling Stockholm. Höjd 32, längd 18 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Nagg.

Utropspris:

8 000 - 12 000 SEK

774 - 1 162 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29