Madeleine Pyk – en samling F769
1106826

Henning Petri, bägare, silver, Nyköping 1701. Karolinsk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Delvis förgylld, svagt konisk, slät med raka sidor, fotlös. Höjd 17 cm, vikt 355 gram.

Polerat liv, lagningar.