77
1106632

GOLVUR, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Grönmålat, förgyllt och bronserat. Vitlackerad urtavla. Snidad dekor av rosengirlanger och lagerstav. Höjd 231 cm. Pendel, två mässingsskodda lod, samt vev medföljer.

Senare konsolformade fötter. Dekordelel av krön saknas. Urtavla med färgbortfall. Ej funktionstestad. Torrsprickor.