84
1106924

AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Förgylld mässing. Bladornerade ljusarmar. Nedtill figurmaskaroner. Höjd ca 97, diam 85 cm.

Förgyllning med slitage. Borrad för el.