84
1106924
AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.
Ampel, för tolv ljus, nyrokoko, 1800 talets mitt

Förgylld mässing. Bladornerade ljusarmar. Nedtill figurmaskaroner. Höjd ca 97, diam 85 cm.

Förgyllning med slitage. Borrad för el.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

768 - 960 EUR

Klubbat pris:
6 500 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37