Madeleine Pyk – en samling F769
11
1209173

SERVISDELAR, 13 stycken, porslin samt en del glas. Olika tillverkare, Italien, England, 1900-tal.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
164 - 218 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 10 tallrikar (diameter 24 cm), två cylindriska kärl (höjd 6,5 samt 13 cm), en karott med lock (längd 26 cm).

Terrin med insides nagg. Förgyllning med slitage en tallrik med kraftigt slitage, det större cylindriska kärlet med fotringsnagg.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection