Madeleine Pyk – en samling F769
40
1210189

KUDDAR, 3 st., sannolikt siden, 1900-talets andra hälft.

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
95 - 142 EUR
109 - 164 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

En kudde ca 60 x 60 cm, en ca 46 x 45 cm, en ca 46 x 46 cm. Polykroma randmönster: den stora med ränder i blått, gult och rött på ena sidan och terrakotta, gult, ljus- och mörkblått på andra sidan. En kudde med ränder i terrakotta, gult, ljus- och mörkblått på båda sidorna. En kudde med ränder i blått, gult och rött på båda sidorna.

Något blekta, obetydligt slitage, fläckar.