Förgyllt och bronserat. Rikt skuren dekor med geometrisk löpande dekor och pärlstav. Kragade kannelerade ben. Skiva av röd kalksten. Längd 85 cm, bredd 47 cm, höjd 81 cm.
Senare skiva, omarbetat. Kompletterad.
Proveniens
Olle Emanuelsson Collection
×
Logga in
Kunde inte logga in