stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, Sweden 1930-tal.
Betsad furu, skålad sits. Höjd 80 cm sitthöjd ca 43 cm.
Sportstugemöblerna i furu med de semesterdoftande skärgårdsnamnen ritades av möbelarkitekten Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet. Inredningsarkitekter och kunder världen över står idag på kö för att inreda med de modernistiska och raffinerade möblerna.
Under det tidiga 30-talet möblerades många fritidshus runt om i Sverige med Hjorths sportstugemöbler i massiv furu. Hjorth visade genom dem sin storhet, från att rita möbler i exklusiv Swedish Grace för en liten skara kunder, till att rita inredningar för den breda medelklassen som med bättre ekonomi fick möjlighet att möblera med den tidens nyaste nytt i sina sommarhus. Sportstugemöblerna som sedan dess stått gömda och glömda på vindar och i sommarstugor i decennier får nu ett nytt liv i exklusiva inredningar, där de får stå som raffinerade solitärer både hos svenska och internationella kunder.