Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
209
1409063

Henning Koppel

(Danmark, 1918-1981)
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
97 - 195 EUR
113 - 227 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Henning Koppel
(Danmark, 1918-1981)

A. H. Woodfull m. fl. tillbringare, ‘Sweet Dreams’ kopp, samt två termosar.

Henning Koppel, tillbringare, Torben Ørskov & Co Danmark, höjd 16 cm.
A. H. Woodfull, kopp med lock, Cadbury’s Bournvita, höjd 10,5 cm.
Termos i bakelit, Bakelit AB Malmö, höjd 26 cm(insats saknas).
Termos No 65, Thermos England, höjd 26 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Formgivare

Den danske formgivaren Henning Koppel (Köpenhamn 1918-1981) studerade först teckning och sedan skulptur hos Anker Hoffmann vid Kungliga Danske Kunstakademien i Köpenhamn. Han började skapa silverföremål i Sverige där han befann sig i exil under andra världskriget, åt Orrefors och Svenskt Tenn. Han återvände till Köpenhamn 1945 och arbetade med Georg Jensen fram till sin död 1981. Hans design, kallad "New Look", hade en helt ny kreativ uppfattning. Han rörde sig bort från jugendstilen och Art Déco-tidens geometri, och skapade istället ytor med en något asymmetrisk, organiskt utseende som grundform. Hans föremål belönades med guldmedaljer vid Milano-triennalen år 1951, 1954 och 1957.