182
1440633

Peter de Ru

(Sverige, Född 1946)
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Peter de Ru
(Sverige, Född 1946)

"Széchenyi badet, Budapest", 1982.

Signerad Peter de Ru a tergo. Total upplaga 15. Silvergelatinfotografi, bildyta 25 x 36,5 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Zinc Gallery, Stockholm, 19 september - 4 oktober 1998, ett annat exemplar visades.

ETC MAGAZINE, Nr 3, 1983, avbildad.
Peter Cornell & Peter de Ru, ""Peter de Ru", 1998, avbildad på omslagets baksida.